ul. Turniejowa 39, 30-656 Kraków
Profesjonalizm
Profesjonalizm
Pasja
Pasja
Badania naukowe
Badania naukowe
kompleksowa pomoc
kompleksowa pomoc
Gabinet fizjoterapeutyczny w Krakowie
O nas

OpenMedis Centrum Fizjoterapii i Terapii Manualnej to miejsce, gdzie praktyka kliniczna łączy się z pracą naukową aby zapewnić kompleksową opiekę naszym pacjentom.

Wyróżnia nas  indywidualne i kompleksowe podejście do każdego pacjenta. Plan terapii oparty jest na dokładnym badaniu klinicznym, wiedzy oraz wiarygodnych dowodach naukowych (Evidence Based Medicine).

Naszą specjalizacją jest Terapia Manualna – neurofizjologiczno-ortopedyczna terapia manualna oparta na standardach Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists IFOMPT), bazująca na Clinical Reasoning - wnioskowaniu klinicznym i używająca wysoce specyficznego podejścia leczniczego.

Nasz zespół tworzą osoby pracujące z pasją, pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością, dbające o rozwój oraz ciągłe podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Współpracujemy z wieloma specjalistami z zakresu hematologii, ortopedii, neurochirurgii oraz ginekologii.

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE!

Rehabilitacja ortopedyczna
Terapia Manualna

Ból jest ważną, ochronną funkcją organizmu, dlatego też nie należy go lekceważyć.
Dolegliwości bólowe mogą pochodzić z wielu struktur naszego organizmu. Źródłem bólu może być przerośnięta, przykurczona torebka stawowa, uszkodzone więzadła, łąkotek, ciała tłuszczowe, mięśnie oraz przyczepy mięśni do kości, nerwy, a także tkanka łączna otaczająca narządy wewnętrzne.

Właściwe ukierunkowanie terapii wymaga ustalenia, które struktury odpowiadają za aktualne dolegliwości bólowe.

Terapia Manualna jest specjalistyczną dziedziną fizjoterapii, zajmującą się schorzeniami neuro-mięśniowo-szkieletowymi. Metoda ta zakłada kompleksowe podejście do pacjenta i zawiera dokładną diagnostykę w celu ustalenia źródła bólu i przyczyn problemu, następnie plan terapii uwzględniający techniki terapeutyczne oraz zadania funkcjonalne.

Rehabilitacja w Hemofilii
Skazy krwotoczne

Hemofilia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, charakteryzująca się zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Jest to spowodowane zmniejszeniem w osoczu aktywności odpowiednio czynnika krzepnięcia krwi VIII (hemofilia A) lub czynnika krzepnięcia krwi IX (hemofilia B).

Powtarzające się krwawienia do stawów i do mięśni doprowadzają do rozwoju artropatii hemofilowej objawiającej się przede wszystkim bólem, ograniczeniem ruchomości oraz zmianami w postawie ciała i w sposobie poruszania się.

Rehabilitacja w bólach i zawrotach głowy
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych

Ból głowy jest przypadłością występującą bardzo często u osób z różnych grup wiekowych. Jest to rodzaj bólu, który pojawia się w obrębie głowy w części zewnętrznej (część oczodołowo-skroniowa głowy) i wewnętrznej (ból w głębi czaszki).

Ból głowy często jest następstwem zmian zwyrodnieniowych, naczyniowych, przeciążeń czy urazów w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

Wzmożone napięcie mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, żuchwy, ograniczenie ruchomości w górnym odcinku szyjnym skutkują upośledzeniem ukrwienia, a także podrażnieniem znajdujących się w sąsiedztwie struktur nerwowych (m.in. nerwu trójdzielnego lub podpotylicznego większego), co objawia się bólem głowy, którym mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak na przykład szumy uszne.

Rehabilitacja w ginekologii
Nietrzymanie moczu

Rehabilitacja ginekologiczna skierowana jest do kobiet w każdym wieku. Na przestrzeni swojego życia, kobiety odczuwają wiele dolegliwości związanych m.in. ze zmianami hormonalnymi, zmianami zachodzącymi w trakcie ciąży i po porodzie, a także ze zmianami w układzie mięśniowo-szkieletowym.

Częstym problemem wśród kobiet jest ból w rejonie miednicy i kręgosłupa związany z zaburzeniami menstruacyjnymi. Odpowiednio ukierunkowana rehabilitacja pomaga przezwyciężyć te dolegliwości. Możliwa jest poprawa samopoczucia oraz komfortu funkcjonowania, a także eliminacja bólu. Terapia koncentruje się na zrównoważeniu pozycji miednicy, wyrównaniu napięć mięśniowo-powięziowych w rejonie kości krzyżowej i całej miednicy, poprawie drenażu limfatycznego i żylnego.

Częstym zaburzeniem wśród kobiet jest nietrzymanie moczu. Terapia koncentruje się na równoważeniu napięć w okolicy miednicy i przywróceniu odpowiedniej funkcji mięśni dna miednicy z uwzględnieniem funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.
Po porodzie częstą dolegliwością u kobiet jest obniżenie napięcia mięśni dna miednicy czy rozejście mięśnia prostego brzucha. Podjęta w odpowiednim czasie rehabilitacja pomaga Młodym Mamom szybko wrócić do formy.

Rehabilitacja w Onkologii
Obrzęki

Następstwa leczenia nowotworów często powodują ograniczenia funkcjonowania w życiu codziennym. Leczenie onkologiczne takie jak leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia powodują wiele objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Negatywne objawy utrzymujące się po leczeniu onkologicznym obejmują głównie: obrzęk limfatyczny (spowodowany zabiegiem chirurgicznym i/lub promieniowaniem), neuropatię (jako konsekwencję chemioterapii), zmęczenie powszechnie występujące po wszystkich rodzajach leczenia raka, ból stawów i kręgosłupa, zaburzenia snu, lęk i depresję.

Odpowiednio ukierunkowana rehabilitacja dostosowana do stadium choroby i etapu leczenia, a także możliwości chorych na nowotwory, umożliwia poprawę  samopoczucia, komfortu funkcjonowania, a także eliminację bólu.

Istotne jest także zmotywowanie chorego do podejmowania aktywności zaplanowanej indywidualnie dla każdej osoby.

Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt
Korekcja Postawy Ciała

Wczesne wykrycie dysfunkcji jest kluczowe dla rozwoju pschychoruchowego dziecka, dlatego też badanie i analiza pojawiających się problemów jest niezmiernie ważna w pierwszym okresie życia. Może wówczas dochodzić do różnych typów zaburzeń napięcia mięśniowego.

Za zaburzenia te w dużej mierze odpowiada układ nerwowy, dlatego tez uwzględnienie funkcjonowania układu autonomicznego jest bardzo ważne podczas terapii.

Rehabilitacja dzieci z asymetrią tułowia opiera się na technikach mających na celu wyrównaniu napięcia mięśniowego oraz ćwiczeniach aktywizujących osłabione mięśnie.

W przypadku starszych dzieci działania zmierzają także do tonizacji napięcia mięśniowego poprzez rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.